Mert én akartam ezt így!
Ki irányítja az életünket? Kinek a kezében van? "Mindenki a maga sorsának kovácsa." Ismerős ez a latinból átvett közmondás. Eredetiben "Faber est suae quisque fortunae". Minden csak rajtunk múlik, "Vedd kezedbe az életed!" Akarattal, határozottsággal tényleg sok mindent el lehet érni. De tényleg az egész életünket a kezünkben tudjuk tartani? Akinek már kicsit több tapasztalata van tudja, hogy ez nem igaz.
Függhet az életünk a politikai helyzettől, a munkahelyünktől, a családi hátterünktől, bármely embertől akire éppen rábízzuk, vagy nem bízzuk azt. A buszsofőrre rábízzuk magunkat, hogy balesetmentesen elvisz "A"-ból "B"-be. Egy részeg sofőrre aki velünk szemben közlekedik, azonban már nem bíztuk rá. Az időjárás, a természeti katasztrófák szintén nincsenek az irányításunk alatt. Alapvetően az a következtetés vonható le, hogy az életünket csak részben tudjuk a kezünkben tartani, s a bizalmunkat a bajok kis valószínűségébe vetjük. Nem gondolunk arra állandóan, hogy baleset érhet bennünket, sem arra, hogy valamilyen bűntény áldozatai leszünk. Arra sem gondolunk állandóan, hogy megbetegedhetünk, vagy a használati tárgyaink elromolhatnak. A munkahelyünkre sem úgy megyünk be általában, hogy bármikor elveszíthetjük azt.
De mi van akkor, ha fentiek közül bármelyik - vagy olyasmi amit fel sem soroltam - bekövetkezik? Sokszor azonnal elkezdjük keresni, vagy utólag felismerjük az okokat, vagy keresünk valakit vagy valamit "bűnbaknak". Kétféle ember létezik, van aki általában mindig mindenért önmagát kezdi okolni, s vannak olyanok akik pedig legtöbbször másokat kezdenek hibáztatni. Ha az önértékelésed alacsony, leginkább magadra mutogatsz, ha önimádó vagy akkor keresel valakit akibe belerúghatsz, leginkább olyasvalakit aki a közelben van és nem tartod ellenfélnek.
Ez idáig emberi okoskodás. Van igazságtartalma, de nem abszolút igazság. A véges emberi gondolkodás szerint csak részigazságok vannak, a spirituális gondolkodás szerint azonban egy és örök igazság van. A két álláspont képviselői pedig az idők végezetéig elvitatkozhatnának ezen, csak közben sajnos, mind a ketten meghalnak. Ez tehát biztosan egy örök igazság, amely a részigazságok híveit most talán kicsit elkeseríti.
22Mert ahogyan Ádámban mindnyájan meghalnak, úgy Krisztusban is mindnyájan életre kelnek.(Pál első levele a korinthusiakhoz 15. fejezet)
Miklya Zsolt: „ÉNTŐLEM LETT E DOLOG”
a szükség és a szenvedés,
hogy tárcád üresen kopog,
hogy bánat hangol újra, és
csalódás marja szívedet,
mert jó barátod elhagyott,
de búban-bajban ne feledd,
hogy éntőlem lett e dolog.
a vállad nyomó terheket,
és igazából nem tudod,
hogy ez most miért kell neked,
de bízzál bennem gyermekem,
és akkor megtapasztalod,
az életed kell énnekem,
mert éntőlem lett e dolog.
ki fájdalmaknak férfia,
hát akkor miért kell neked
a könnyű lét olcsó díja?
Tudd meg, mindennek ára van,
bár látom, másként gondolod,
de néked adtam önmagam,
lásd, éntőlem lett e dolog.
a csalást és az árulást,
emeld fel énhozzám szemed,
és kapsz örök megújulást.
Minden tövised eltűnik,
ami testedbe adatott,
szívedbe ha beköltözik:
„Éntőlem lett e dolog”.
1998
Megjegyzések
Megjegyzés küldése